Niewłaściwe zachowania pacjentów w perspektywie studentów
Drodzy Studenci, Koleżanki i Koledzy,
zwracamy się do Was z uprzejmą prośbą o udział w badaniu prowadzonym przez Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Medycznej działające przy Zakładzie Socjologii Medycyny i Komunikacji Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Celem badania jest analiza percepcji studentów dotyczącą zachowań pacjentów, które mogą zostać odebrane jako naruszające ich osobiste granice. Poprzez przekraczanie granic rozumiemy m.in. niechciany kontakt fizyczny, agresywne zachowania, manipulację emocjonalną, zadawanie osobistych pytań oraz formułowanie niestosownych osobistych komentarzy. W poniższej ankiecie umieściliśmy również kwestionariusz GAD-7 (generalized anxiety disorder), który jest badaniem przesiewowym w kierunku lęku uogólnionego. Celem kwestionariusza jest zbadanie czy osoby odczuwające na co dzień lęk uogólniony, częściej odbierają niewłaściwe zachowania jako przekraczanie granic. Badanie jest skierowane do studentów II, III, IV, V i VI roku studiów kierunku lekarskiego, mających kontakt z pacjentami podczas zajęć dydaktycznych.
Udział w badaniu ma charakter dobrowolny, a wypełnienie przez ankietowanych kwestionariuszy jest tożsame z wyrażeniem zgody na udział w badaniu. Zebrane dane posłużą wyłącznie do celów naukowych i zostaną przetworzone w postaci zbiorczych zestawień statystycznych. Na każdym etapie projektu jego uczestnicy mają możliwość rezygnacji z badania. Niniejsze badanie zostało przyjęte i zatwierdzone przez Niezależną Komisję Bioetyczną do Spraw Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Podczas badania nie będą gromadzone ani przetwarzane żadne dane wrażliwe, ani osobowe (zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych - RODO).
Z uwagi na fakt, że niniejsze badanie może poruszać wrażliwe doświadczenia, gwarantujemy możliwości skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, które dla tego badania zapewnia dr Agata Rudnik, Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG (kontakt: agata.rudnik@ug.edu.pl).
Wszystkie pytania i uwagi prośmy kierować na adres mail’owy: sknkm@gumed.edu.pl
SKN Komunikacji Medycznej GUMed